Ingredienser
Tertedeig
3 dl hvetemel
1 ss Dansukker Lys Sirup
1 knivsodd salt
150 g kaldt smør
3–5 ss kaldt vann
Fyll og topping
200 g rabarbra
Skall og saft fra 1 liten sitron
3 ss Dansukker Sukker
1 ss potetmel
1 egg
3–4 ss mandelflak
Instruktioner
Sett ovnen på 200 °C.
Bland mel, sukker og salt i en bolle. Bruk en ostehøvel til å skjære smøret i tynne skiver ned i bollen. Bland alle ingredienser med en skje, slik at alt blir blandet, men det fremdeles er i små biter med smør. Tilsett det kalde vannet i flere omganger, og bland alt sammen til en deig uten å elte.
Form deigen til en rund kule, og dekk den til med plastfolie. La deigen hvile i kjøleskapet i minst en time, gjerne over natten.
Kutt rabarbraen i like store stykker, og legg dem i en skål med sukker, sitron og potetmel. Bland, og la dem stå og trekke i ca. 15 minutter.
Ta deigen ut av kjøleskapet ca. 20 min. før du skal bake den. Dryss mel på bordet, og kjevle ut deigen til den er ca. 3–5 mm tykk. Husk å snu deigen underveis, slik at den ikke kleber seg fast til bordet.
Ha deigen over på et stykke bakepapir, og legg på rabarbraen i et fint mønster. La det være plass til å folde opp kantene. Pensle kantene med egg, og dryss på mandelflak. Dryss litt mer sukker over terten, og stek den midt i ovnen i 35–40 min.
Ta ut terten, og la den kjøle seg litt av før du skjærer den løs. Serveres med vaniljeis.
Oppskrift i samarbeid med Malin Fränberg / Matbyrån Sthlm
Er det noe du lurer på vedrørende Nordic Sugar og våre produkter og tjenester?
Sesong for plommer
Plommer er blant de vanligste hagefruktene våre, og de er gode i desserter og marmelader. Hvorfor ikke lage en nydelig plommegalette eller plommemarmelade til å servere til osten?
Syltede sommergrønnsaker
Legg en liten bit av sommeren på glass. Med syltede sommergrønnsaker forlenger du smaken av sommeren. Perfekt til sene grillkvelder.
Bakst med eple og pære
Lag herlig bakst med epler og pærer du høster fra hagen eller plukker i butikken! Med epler og pærer kan du lage både klassiske paier, spennende bakverk og nydelige desserter. Du finner her oppskrifter på blant annet smaksrik pæregalette med chèvre og saftige eplemunker.
Chutney - kryddersterk smakstilsetning
Chutney har sin opprinnelse i den indiske kjøkkenet og består normalt av innkokt frukt, sukker og krydder. Chutney passer til det meste og er en kryddersterk smakstilsetning. Her har vi samlet de beste oppskriftene våre på chutneyer som du kan bruke i matlagingen.
Deilige epler
Det er så mye epler kan brukes til. Vi har både fristende bakeoppskrifter med friske epler og forslag til hvordan du kan bevare gleden over eplene litt lenger, f.eks. ved å lage saft og eplesyltetøy.
Lekkert med tyttebær
Tyttebær er bare lekkert! De kan dessuten brukes til mye forskjellig. Av tyttebær kan vi lage både gode kaker, syltetøy og drikker! Nedenfor finner du våre syrlige tyttebæroppskrifter.